Home › Odżywki dla sportowców

Odżywki dla sportowców

Przygotowujesz dla siebie kanapkę na śniadanie lub szykujesz obiad dla rodziny.

Czy rozmyślasz wówczas o tym, co tak naprawdę oznacza zdrowe jedzenie i na czym ono polega? Więc żywieniem tytułujemy cykl, który polega na dostarczeniu każdej żywej komórce naszego organizmu pokarmu.

Dzięki temu cyklowi nasz ciało żyje oraz ma możliwość właściwie działać i spełniać swoje bytowe funkcje.

Jednak pod obserwację należy wziąć również to, co spożywamy i pijemy, bo tylko rozsądny styl odżywiania zapewni naszemu organizmowi bardzo wysoką jakość jego funkcjonowania.

Zauważcie, że jedząc nazbyt skąpo i nierównomiernie jesteśmy narażeni na gwałtowny spadek wagi, a co się z tym wiąże na niedobór masy ciała i niedokrwistość. Jeśli zaś jemy nazbyt często i zbyt dużo to zapewniamy sobie otyłość. Jak sami wiecie nadwaga doprowadza również do licznych groźnych schorzeń jak: miażdżyca, problemy z krążeniem i z sercem. Właściwe, czyli zdrowe jedzenie wymaga zatem od nas spożywania odpowiednio przygotowanego i w stosownych ilościach pożywienia. Co winien zawierać nasz posiłek tak, by był zdrowy? Otóż w naszym jedzeniu nie może zabraknąć białek, tłuszczy, cukrów, wody, związków mineralnych oraz witamin. Jeśli nasz organizm będzie pobierało wyżej wymienione związki w prawidłowych ilościach, to możemy spać spokojnie, bo żadna nadwaga, lub niedobór masy ciała nam nie zagrażają. Jak zostało wspomniane wyżej warto zdrowo się odżywiać, by zapobiec wielu niebezpiecznym schorzeniom nie tylko postaci fizycznej , ale też i psychicznej. Dlaczego psychicznej? Ponieważ niedobrze odżywiony ciało ma kłopoty z zapamiętywaniem i skupieniem się. Niektóre z chorób, o czym trzeba tu koniecznie powiedzieć, to choroby przewlekłe na przykład cukrzyca, czy też osteoporoza. Powstają one również ze nieprawidłowego trybu odżywiania się. Ważnymi zasadami zdrowego jedzenia są: systematyczne jedzenie posiłku, różnorodność dań, unikanie zbyt wielkich ilości tłuszczu i cholesterolu, spożywanie w dużej mierze jarzyn oraz owoców, picie niemałej ilości wody oraz soków naturalnych, omijanie nadmiaru soli oraz cukru, unikanie alkoholu i rzucenie palenia. Jeżeli powyższe zasady pozostaną spełnione, to mamy stuprocentową pewność, że nasze organizm rozsądnie się posila i groźba zapadnięcia na dużą ilość chorób maleje.

Dlatego też dbajmy o siebie i kontrolujmy co jemy, gdyż w zdrowym organizmie, zdrowa duch. .